“Bir Dil Bir İnsandır” derdi büyükbabam 05 Eylül 2012

Yabancı ortaklıklar gün geçtikçe artıyor ülkemizde. Bu beraberinde neyi getiriyor? Daha fazla yabancı yöneticiyi, yabancı çalışma arkadaşlarını, İngilizce dokümantasyonu, global standartları, uluslararası telekonferansları, İngilizce sunumları, raporları, müzakereleri, sistemleri, kısacacı yabancı dilde (yabancı kültürde!) iş yapmayı getiriyor.

Peki İngilizce iletişimde sıkıntı yaşayan profesyoneller bu durumda ne yapmalı?

Kariyer hedeflerine ulaşabilmek için iletişim sorunu en kısa zamanda gidermeliler. Bu bir zorunluluk değil, bir gereklilik. Peki ihtiyaçlarını anlayabilecek, deneyimlerine, pozisyonlarına, çalıştıkları sektöre, kişisel kariyer hedeflerine göre çözümler üretebilecek bir İngilizce eğitim danışmanlığı hizmeti var mıdır ülkemizde? “..pek de yok aslında…” cevabının, 2011 yılı İngilizce Yeterlilik Endeksi’nde Türkiye’nin 44 ülkenin içerisinde 43. olmasının sebeplerinden bir tanesi olduğu söylemek sanırım yanlış olmayacak.

Fluent English for Professionals’ın çıkış noktası işte tam olarak buydu; özelleştirilmiş içerik ve eğitim planları hazırlayan, eğitim ihtiyaç analizleri yapan, kişiye özel iş simülasyonları tasarlayan, sektörlere özel çözümler üreten, zaman ve yer konusunda esnek olan, profesyonel Türk yabancı eğitmenlerle çözüm ortaklıkları kuran ve en önemlisi İngilizce iletişim becerilerinin gelişiminin sorumluluğunu üstlenen bir eğitim danışmanlık hizmeti verebilmek.

“Bir dil bir insandır.” derdi büyükbabam ve haklıydı.

Cem Oğraş