İş İngilizcesi Bölüm 2 01 Ocak 2013

İş İngilizcesi

Bölüm-2

Bu bölümde işe alım, yetkinlik, maaş ve yan haklar konusunda sıkça kullanılan İş İngilizcesi ifadelerine yer verdim.

İşe alım recruitment olarak ifade edilir ancak özellikle Amerikan İngilizcesinde hiring sözcüğü kullanılır. İşe alınan kişi için a recruit ya da a hire ifadesi kullanılır. İşe almak, employ  ya da hire fiilleriyle ifade edilir. Bir şirkette çalışmaya başladığınızı join the company  ifadesiyle anlatabilirsiniz. İşe alım yapan dışarıda faaliyet gösteren bir aracılık firması ise, bu firmayı outside recruiter, recruitment agency ya da employment agency olarak ifade edebilirsiniz.

Bir işe başvurmak apply for a job olarak ifade edilir. Bir iş ilanına başvurmayı İngilizce apply for a situation / post / position ifadeleriyle anlatabilirsiniz. Özgeçmiş, İngiliz İngilizcesinde CV (Curriculum Vitae) Amerikan İngilizcesinde resume olarak kullanılır. Önyazı, İngilizce İngilizcesinde covering letter, Amerikan İngilizcesinde ise cover letter olarak ifade edilir.

Bir şirketin işe alım metodu selection process olarak ifade edilir. Başvuru yapan kişi applicant, başvuru yapanların altyapısı backgrounds of applicants, eğitim nitelikleri educational qualifications, başvuru yazısı letter of application kalıplarıyla ifade edilir.

İşe başvuran aday candidate, grup mülakatı group discussion olarak ifade edilir. Mülakat isim olarak interview, eylem olarak da aynı şekilde interview olarak kullanılır. Yapılan testler neticesinde 3 aday başarılı bulundu ve bunu ifade etmek istiyorsunuz; we shortlist three candidates ifadesini kullanabilirsiniz.

İngilizce iş ilanlarında sıkça aşağıdaki ifadelere yer verilir:

Self-starters, proactive, self-motivated or self driven: Kendi başına iş yapmak konusunda iyi

Methodical, systematic and organized: Planlı ve düzenli olarak çalışabilen

Computer-literate: Bilgisayarda iyi

Numerate: Sayılarla arası iyi

Talented: Yaptığı işte kabiliyetli

Team player: Diğer insanlarla beraber iyi çalışabilen

Graduate: Mezun

Skilled at: Eğitimini aldığı ya da o işte daha önceden deneyimli olduğu için o işi yapma konusunda vasıflı.

Work experience: İş tecrübesi

İş İngilizcesinde olarak aylık maaş aldığınızı I get paid a salary every month olarak belirtebilirsiniz. Maaş ve satış primi alıyorsanız I get a basic salary, plus commission on everthing I sell diyebilirsiniz. Asgari ücret alıyorsanız ve yanında müşterilerinizden bahşiş alıyorsanız I get the minimum wage, plus tips şeklinde ifade edebilirsiniz.

Yan haklar fringe benefits olarak ifade edilir. Örneğin şirket arabanız bir fringe benefit’tir (I get a company car). Maaş ve yan haklar compensation package ya da remuneration package olarak ifade edilir. Compensation aynı zamanda işten ayrılan bir çalışanın tazminatı olarak da kullanılmaktadır.

Cem Oğraş, Fluent English